BID-Magazine

Richard Hondebrink (Ministerie van LVVN) – “Van theorie tot praktijk door kennisdeling en samenwerking”

Richard Hondebrink

Het behalen van de duurzaamheidsdoelstellingen, behoud van duurzame economische stabiliteit – al dan niet groei, maar ook het simpelweg zorgen voor voldoende duurzaam geproduceerd voedsel op onze borden; de agrosector beïnvloedt de maatschappij in de volle breedte. Richard Hondebrink, team coördinator innovatie, leren en kennisoverdracht bij het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur weet dit als geen ander. Wij gingen met hem in gesprek over hoe de Nederlandse landbouwsector een sleutelrol speelt in innovatie, op lokale en internationale schaal.

Al veertien jaar werkt Hondebrink samen met zijn team aan de vele opgaves waar de agrosector mee te maken heeft en probeert hij hier met zijn collega’s oplossingen voor te vinden. Met de gaande crisis op het gebied van stikstof, is dit iets waar de meeste mensen aan denken als het gaat om verbetering van en verandering in de agrosector. Echter is het pallet aan uitdagingen veel breder dan dat, geeft Hondebrink aan. Zo omvat het ook aspecten zoals het gezond houden van de bodem, het op peil houden van het grondwater in het veenweidegebied, het verbeteren van de waterkwaliteit, het versterken van de biodiversiteit, het verbeteren van dierenwelzijn, het terugdringen van schadelijke bestrijdingsmiddelen in de akkerbouw en fruitteelt, de eiwit transitie (meer plantaardig, minder dierlijk) tot aan het ontwikkelen van duurzame verdienmodellen voor boeren.

Daarnaast is het een sector die te maken heeft met veel tegengestelde belangen waar een middenweg in zal moeten worden gevonden. Uitdagend, maar daardoor des te interessanter, vertelt hij. “Landbouw en de manier waarop voedsel wordt geproduceerd is iets wat iedereen aangaat en inmiddels iedereen ook een mening over heeft. Daarnaast hebben we te maken met een groot spanningsveld. Zo willen we de boeren in staat stellen om te kunnen ‘boeren’ in het landelijk gebied voor ons voedsel, maar willen – of beter gezegd: moeten – we tegelijkertijd de traditionele aanpak veranderen om duurzamere en daarmee toekomstbestendige landbouw te realiseren en zal er ook voldoende ruimte moeten blijven voor groen en natuur, recreatie, andere economische activiteiten en voor woningbouw in het landelijk gebied.”

Dat het ministerie door dit landschap vol uitdagingen weet te navigeren, blijkt uit de vele oplossingen die al gerealiseerd zijn. “Er gebeurt zoveel waar mensen geen weet van hebben. De Nederlandse agrosector ziet er inmiddels al zo anders uit dan 20 tot 40 jaar geleden.” Zo vertelt Hondebrink dat er slimme technieken, tools en machines zijn ontwikkeld om onder andere de ammoniak- en stikstofuitstoot in stallen af te vangen, zijn er slimme drones voor precisiebemesting en detecteren van motten in kassen en deze ook kunnen uitschakelen, zelfrijdende trekkers en zelfrijdende onkruid verwijderaars, mestrobots, koeien hangen tegenwoordig vol met sensoren zodat de boer op afstand het welzijn en melk- eetgedrag kan volgen. Daarnaast zijn er kassen in de glastuinbouw die gebruik maken van aardwarmte en dit efficiënt hergebruiken tot aan speciale led verlichting om gewassen beter te laten groeien. Ook verticale landbouw, waarbij de kassen als een soort flatgebouw zijn opgestapeld en zo minder ruimte innemen, Of de zaadveredeling, zodat bepaalde gewassen en fruit klimaatbestendig en ziektevrij worden gemaakt. En dit is slechts een greep uit de voorbeelden.

Niet voor niets behoort de Nederlandse landbouw nog altijd tot het meest innovatieve economische landbouwsysteem ter wereld en is Nederland nog steeds een gidsland voor de agrarische wereld als het gaat om innovatie. Ons land behoort ook tot de top drie als het gaat om de export van vlees, zuivel, groente, fruit en sierteelt. Daarnaast spelen innovaties en kennis van onze bodem ook een belangrijke rol in het optimaliseren van de oogsten in het buitenland in het kader van ontwikkelingssamenwerking en handel. Zo dragen wij ook hier bij aan voedselzekerheid.

Succesfactoren zijn volgens Hondebrink niet alleen het ontwikkelen van effectief beleid en het verstrekken van subsidies, des te belangrijker zijn aspecten zoals het stimuleren van samenwerking en kennisdeling. “Het ontwikkelen van nieuwe methodes voor verbetering en het zetten van nieuwe richtlijnen is één, maar uiteindelijk draait het erom dat de innovaties draagkracht krijgen en breed worden ingezet in de praktijk.”

Binnen het ministerie wordt dan ook nauw samengewerkt met het bedrijfsleven, het onderwijs, kennisinstellingen, zijn brancheverenigingen een bestuurlijke gesprekspartner en natuurlijk de boeren zelf om kennis te winnen en te delen. “We stellen bijvoorbeeld boeren in staat om een adviseur in te huren om in kaart te brengen welke individuele stappen gezet kunnen worden om te verduurzamen, maar ook ontwikkelen we demonstratiebedrijven en experimenteerlocaties waar boeren de oplossingen met eigen ogen kunnen zien en zorgen we ervoor dat boeren met elkaar in contact komen. Zie je bij de buurman dat iets goed werkt, dan ben je sneller geneigd om dezelfde stap te zetten.”

Ook de samenwerking tussen verschillende sectoren kan een groot verschil maken en daarin spelen bewegingen zoals de Big Improvement Day (BID) een belangrijke rol. De technieken die worden gebruikt in de landbouw kunnen veelal ook worden toegepast in andere sectoren en vice versa. “De BID is een mooi platform om te laten zien hoe kennisintensief en innovatief Nederland is, maar misschien nog wel belangrijker zijn de cross-overs die worden gerealiseerd om ons land op alle vlakken vooruit te brengen.”

Foto van BID Redactie

BID Redactie

Dit artikel is zorgvuldig samengesteld door onze redactie.

Vind ons op social media

Facebook
Twitter
LinkedIn

Andere nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Vind ons op social media

Facebook
Twitter
LinkedIn

Magda Pattiiha

Leraar van het Jaar SO

Magda Pattiiha is Leraar van het Jaar 2023 voor het gespecialiseerd onderwijs. Haar speerpunt is kansengelijkheid en dat doet ze door aandacht voor het leren leren op school: leerlingen leren hun kennis te verwerken en zijn niet afhankelijk van betaalde bijlessen na schooltijd.  Ook wil ze aandacht voor de sociaal-emotionele ontwikkeling en identiteitsvorming van leerlingen: leraren krijgen handvatten om beter verbinding te maken met leerlingen en samen te kunnen werken vanuit hoge verwachtingen. “Leren lukt pas als je lekker in je vel zit”. 

Pantea Kiani

CEO PanGenix

Pantea Kiani staat symbool voor passie, doorzettingsvermogen en vastberadenheid in de gezondheidszorg. Met meer dan vijf jaar ervaring als apotheker heeft ze een diepgaand inzicht verworven in de essentie van patiëntenzorg. Voor Pantea gaat gezondheidszorg verder dan alleen medicatie; het draait om vertrouwen, geruststelling en empathie.

Haar visie heeft geleid tot de oprichting van PanGenix, een bedrijf dat zich specialiseert in farmacogenetische testen. Deze tests, die het unieke DNA van een individu onderzoeken, bieden artsen en apothekers cruciale informatie over hoe patiënten mogelijk reageren op medicijnen. Door deze kennis kunnen zorgverleners de meest effectieve medicatie en dosering kiezen, wat resulteert in verminderde bijwerkingen en verhoogde behandelingseffectiviteit.

Pantea is een fervent voorstander van het integreren van nieuwe technologieën in de gezondheidszorg. Ze ziet farmacogenetica als een sleutel tot gepersonaliseerde zorg, waardoor behandelingen nauwkeuriger en effectiever worden. PanGenix, onder haar leiding, streeft ernaar om deze geavanceerde technologie toegankelijk te maken voor iedereen, zodat elke patiënt de best mogelijke zorg krijgt.

Big Improvement Day 2024

Wilt u de meest positieve dag van het jaar bijwonen? Laat het ons weten, dan nemen wij spoedig contact met u op!

BID Nationaal Innovatiediner 2023

Wilt u het meest innovatieve diner van 2023 bijwonen? Laat uw gegevens achter, dan nemen we spoedig contact met u op!

Gregory Sedoc

Innovatieadviseur Sportinnovator

Katachtig als een jachtluipaard stoof Gregory Sedoc jarenlang over hordes, wat hem drie keer op de Olympische Spelen bracht. Wat hij op én naast de baan overwon, past qua ervaringen niet in een rugzak. De hoogste hordes vormden de uitsluiting van een jaar voor wedstrijden, de blessure op de daaropvolgende Spelen van Londen 2012 en de depressie die nadien het zwarte gat vulde. Gregory  herpakte zich en vond zijn passie op de baan terug, waarna de cirkel rond kwam. Het jongetje dat, wanneer hij de bus naar huis miste, vanaf de basisschool aan het Olympiaplein naar huis rende, eindigde zijn imposante loopbaan op het EK 2016 in het Olympisch Stadion.

Gregory was naast zijn carrière als topsporter jarenlang in dienst bij Defensie. Sinds enkele jaren is hij analist bij de NOS en werkzaam voor de politie. Met zijn Olympische ervaring én militaire discipline weet hij iedere clinic, lezing of symposium te voorzien van extra power. Gregory vertelt op inspirerende wijze zijn verhaal over talentontwikkeling, het verleggen van grenzen, het omgaan met tegenslagen en zijn ervaringen met het meten en gebruiken van data in de sport.

Constantijn van Oranje-Nassau

Special Envoy bij Techleap.nl

Constantijn van Oranje is Special Envoy bij Techleap.nl, een initiatief van de Nederlandse overheid om het Nederlandse tech ecosysteem voor ondernemers te versterken. Techleap.nl richt zich op het verbeteren van toegang tot talent, kapitaal, (nationale en internationale) markten en technologieën voor scaleups.

Constantijn was medeoprichter van StartupFest Europe, nog steeds het grootste start-up-evenement dat ooit in Nederland is georganiseerd. Voorheen was hij kabinetschef van vice-president Neelie Kroes bij de Europese Commissie. Daar was hij verantwoordelijk voor de Digitale Agenda en leidde hij het Brusselse kantoor van de RAND Corporation.

Ook is hij aanjager voor de BID Educatiegroep, Director Digital Technology & Macro Strategy bij Macro Advisory Partners in Londen en New York en Edge Fellow bij Deloitte Centre for the Edge.

Hakan Bulgurlu

CEO Arçelik

Hakan Bulgurlu is een vooraanstaand internationaal zakenman en milieubeschermer. Hij staat aan het hoofd van Arçelik, een toonaangevende wereldwijde fabrikant van huishoudelijke apparaten, waar hij sinds 2015 CEO is. Arçelik heeft een jaarlijkse omzet van vijf miljard euro, staat genoteerd aan de beurs van Istanbul en haar merken hebben prominente leiderschapsposities op wereldmarkten.


Onder zijn leiderschap heeft Hakan het bedrijf helpen groeien tot een inclusieve, duurzame en verantwoordelijke onderneming. Zijn visie heeft Arçelik veranderd in een industrieleider op de Dow Jones Sustainability Index en het bedrijf werd vijf jaar op rij opgenomen in de FTSE4Good Index. Arçelik is erin geslaagd om klimaatneutraal te worden in wereldwijde productie met eigen CO2-credits, een grote stap en een primeur in de industrie.


Om de inspanningen voor een overgang naar een koolstofarme economie te ondersteunen, sloot hij zich aan bij de High-Level Commission on Carbon Pricing van de Wereldbank. Hakan is lid van de Young Presidents Organization en een van de oprichters van Amstel Dialogues, een CEO rondetafel van Europese leiders die tot doel heeft de snelheid van Europese innovatie te verhogen.